Web barındırma, kuruluşların ve bireylerin İnternette bir web sitesi veya web sayfası yayınlamasına olanak tanıyan bir hizmettir. Bir web barındırma veya web barındırma hizmeti sağlayıcısı, web sitesinin veya web sayfasının İnternette görüntülenmesi için gereken teknolojileri ve hizmetleri sağlayan bir işletmedir. Web siteleri, sunucular adı verilen özel bilgisayarlarda barındırılır veya saklanır.

İnternet kullanıcıları web sitenizi görüntülemek istediklerinde, tek yapmaları gereken web sitesi adresinizi tarayıcılarına yazmaktır. Bilgisayarları daha sonra sunucunuza bağlanacak ve web sayfalarınız tarayıcı aracılığıyla onlara teslim edilecektir.

Çoğu web barındırma şirketi, onlara ev sahipliği yapabilmeniz için alan adınızın size ait olmasını gerektirir. Bir alan adınız yoksa, web barındırma şirketleri bir tane satın almanıza yardımcı olacaktır.

Bir web barındırma planının temel özellikleri şunları içerir:

DISK ALANI

Tüm web barındırma hesapları, web dosyalarınızı depolamak için kullanabileceğiniz belirli miktarda disk alanı sunar. E-postalarınız, web dosyalarınız, veritabanları vb. İçin ihtiyaç duyduğunuz alan miktarı gibi çeşitli görevler için neye ihtiyacınız olduğuna dair bazı tahminlerinizin olması önerilir. Kullanımınızı bölerek, ne kadar alan kullanmanız gerektiğini daha iyi tahmin edebilirsiniz. için gidin.

BANT GENIŞLIĞI VEYA VERI AKTARIMI

Çoğu zaman web sunucuları, aynı varlık olarak bant genişliği ve veri aktarımı hakkında konuşurlar. Ancak aslında farklılar.

  1. Bant genişliği, bir seferde aktarılabilen veri miktarıdır.
  2. Veri aktarımı, aktarılan gerçek veri miktarıdır.

Bu şekilde düşün. Bant genişliği bir tünel olsaydı, tünel ne kadar büyükse, o kadar çok araba geçebilir. Veri aktarımı, belirli bir zaman diliminde, örneğin bir ayda tünelden geçmesine izin verilen araba sayısı olacaktır.

Ne kadar az bant genişliğine sahip olursanız, ziyaretçinizin bağlantı türünden bağımsız olarak web sitenizin yüklenmesi o kadar yavaş olur. Ziyaretçiler sıralarını beklemek zorunda kalacak. Ne kadar az veri aktarımınız olursa, aktarılmasına izin verilen maksimum veri miktarına ulaştığınız için web sitenizi o kadar sık ​​kullanılamaz bulacaksınız.

Neyin yeterli olduğunu belirlemek için, web sitenizin boyutunu ve bir ay içinde sahip olduğunuz ziyaretçi sayısını dikkate almanız gerekir.

E-POSTA HESAPLARI

E-posta hesapları, özellikle bir alan adı barındırıyorsanız, web barındırmanın yaygın bir özelliğidir. Üç ana e-posta hesabı türü vardır: POP3, yönlendirme ve takma adlar.

POP3 hesapları geleneksel gelen kutularıdır. E-postalarınızı saklamak için sunucuda alanınız var ve aynı zamanda postanızı indirmek için bir e-posta programı kullanabilirsiniz. Her oturum açma ve parola kombinasyonu genellikle bir hesaba eşittir.

E-postalarınızı sizin için filtrelemek için başka bir şirketin hizmetini kullanıyorsanız, posta hesaplarını iletmek yararlıdır. E-postalarınızı posta sunucunuzda saklamak yerine, e-postalar başka bir e-posta adresine yönlendirilir.

Takma ad hesapları, posta hesaplarını iletmeye benzer. Bazı barındırıcılar, genellikle posta sunucunuz tarafından tanınmayan adreslere gönderilen e-postaları toplamak için kullanılan tümünü yakalama bir takma ad oluşturmanıza izin verir.

FTP ERIŞIMI

Bilgisayarınızda web sayfalarınızı oluşturduktan sonra, bu dosyaları web sunucunuza aktarmanız gerekir. Dosyalar, FTP kullanılarak sunucuya aktarılır.

FTP ayrıca web dosyalarınızı sunucudan bilgisayarınıza indirme protokolüdür, yani. web sitesi dosyalarınızı yedekleme.